CZYM JEST KORONA?
KORONA
Mówiąc najprościej jest to niejako czapka nakładana na odpowiednio przygotowany ząb, która ma nam go odtworzyć. Jest ona kształtem i kolorem dobrana do zębów sąsiednich i ostatecznie jest uzupełnieniem praktycznie niewidocznym.
Korony wykonuje się z rożnych materiałów i stąd tez różnią się one miedzy sobą. I tak może to być korona na metalu gdzie czapka jest ze stali, którą się pokrywa warstwa porcelany. Efekt jest całkiem dobry. Niestety, czasem na złączeniu korony i dziąsła trochę widać metal, poza tym warstwa porcelany jest dość cienka i nie imituje zęba w sposób idealny.
Takich wad nie mają korony pełnoceramiczne, w których cala korona zbudowana jest z ceramiki a wiec możliwości estetycznego dopasowania są największe. Dlatego dla odbudowania zębów przednich są to korony najlepsze. Niestety należy pamiętać, ze taka korona ma ograniczona wytrzymałość i już w zębach bocznych nie powinno się jej stosować, gdyż może pęknąć.
I tu pojawia się opcja innej korony a mianowicie korony na cyrkonie a wiec materiale niezwykle wytrzymałym a jednoczenie estetycznym bo już „białym”. Korona taka składa się wiec znów z czapki tym razem cyrkonowej i na to napalonej porcelany. Takie korony są estetyczne i mocne a wiec są świetnym rozwianiem dla odbudowy zębów bocznych przy zachowaniu superestetyki (czego nie dają nam korony na stali). Mówi się, że cyrkon jest materiałem przyszłości w stomatologii a wszystkie uzupełnienia robione z użyciem tego materiału mają być niewymienialne.
Należy tez pamiętać o koronach na złocie, a wiec podbudowa jest tu z tego szlachetnego stopu. Są to korony o bardzo niskim ryzyku pojawienia się pod nimi próchnicy, gdyż złoto ma zaletę bycia bakteriostatycznym a wiec odpychającym od siebie bakterie. Jednak należy pamiętać, że i tu występuje wada jaką mają korony na metalu a więc nie są idealnie estetyczne.
Kiedy robimy koronę?
- Jeśli plomba która miałaby być zrobiona byłaby zbyt duża a wiec gdy pozostało mało zęba własnego.
- Jeśli chcemy zabezpieczyć słabego zęba przed złamaniem.
- Jeśli chcemy odbudować już złamanego zęba.
- W celu pokrycia implantuj.
- W celu odbudowy przebarwionego lub zniekształconego zęba.
- W celu pokrycia zęba po leczeniu kanałowym, gdy zwykła plomba już nie wystarcza.