Usuwanie ósemek

Dlaczego zęby mądrości trzeba usuwać?

Zęby popularnie nazywane ósemkami występują o ¾ populacji. Jednak najczęściej są one usuwane, ponieważ znacząco przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych, gdyż z racji umiejscowienia trudno je dokładnie umyć. To powoduje rozwój próchnicy i częste zapalenia tkanek miękkich. Dodatkowo wyrastające późno zęby mądrości często nie mają odpowiedniej ilości miejsca, w konsekwencji czego powstają wady ortodontyczne, które wymagają leczenia u dorosłych pacjentów.

Usuwanie ósemek ma również uzasadnienie z racji tego, że ogniska zapalne powstające w jamie ustnej mogą prowadzić do różnych schorzeń w narządach, które są mocno od niej oddalone. Nie każdy bowiem wie, że takie choroby odogniskowe mogą dotyczyć np. serca, wzroku, nerek czy stawów, jak również rozwoju cukrzycy.

Jak przebiega usunięcie ósemki?

Planowany zabieg każdorazowo poprzedza kompleksowa diagnostyka. Stomatolog wykonuje zdjęcia rtg, które dają odpowiedź czy można ząb mądrości usunąć w klasyczny sposób, czy konieczne jest zastosowanie metody chirurgicznej zwanej inaczej mikroskopową? W tym drugim przypadku wykonana na wstępie tomografia komputerowa pozwala określić położenie korzenia zęba oraz jego odległości zarówno od zatok szczękowych, jak i nerwów. Takie leczenie pod mikroskopem pozwala chronić zarówno kość, jak i tkanki miękkie przylegające do zęba.